Drut kolczasty - charakterystyka i zastosowanie
Większość osób słysząc o drucie kolczastym, nie ma zbyt miłych skojarzeń. Wojna, więzienia, czy tereny zaostrzonego rygoru – te miejsca przychodzą na myśl w skojarzeniu z tym rodzajem drutu. Tak naprawdę obecnie drut kolczasty znajduje wiele innych zastosowań, głównie w rolnictwie i leśnictwie. Stanowi dobrą alternatywę dla elektrycznego pastucha. Jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na ogrodzenie dużego obszaru.
Czym charakteryzuje się drut kolczasty i gdzie można go zastosować?
Klasyczny drut kolczasty charakteryzuje się prostą konstrukcją. Kawałki drutu zaplecione są na dwóch spiralnie zwiniętych drutach w taki sposób, aby tworzyły regularne kolce. Jako że dotknięcie tego rodzaju kolca nie jest czymś przyjemnym, drut ten stanowi bardzo skuteczne zabezpieczenie terenu. W większości przypadków drut ten wykorzystywany jest do odgradzania obszaru i jego ochrony przed dzikimi zwierzętami i intruzami. Otoczenie pastwiska drutem kolczastym pozwala na ochronę bydła przed zwierzętami, ale również skutecznie niweluje uciekanie zwierząt z zagrody.
Druty kolczaste produkowane są z metalowego drutu, poddanego ocynkowaniu. Dzięki temu jest on odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć i promieniowanie UV. Stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie, dzięki czemu ogrodzenie nawet dużych połaci ziemi nie jest mocno problematyczne. Druty kolczaste wykorzystuje się również w celu ochrony obszarów, na których rosną rośliny zagrożone wyginięciem, bądź okresowo bytują gatunki zwierząt objęte ochroną.
Ten rodzaj drutu od lat stosuje się do zabezpieczania budynków wymagających najwyższego poziomu ochrony przed nieproszonymi gośćmi. Coraz częściej drut kolczasty stosuje się do ochrony przedsiębiorstw czy domów prywatnych, a także magazynów i hal, jako zabezpieczenie przed złodziejami i wandalami. Umieszczenie go na szczycie ogrodzenia wykonanego z siatki skutecznie utrudnia sforsowanie zagrody i zniechęca potencjalnych intruzów. Za pomocą drutu kolczastego często zabezpiecza się ogrodzenia wzdłuż granic krajów europejskich, co pozwala na uniknięcie niekontrolowanego przekraczania granic.