Siatka pleciona a zgrzewana – różnice
Ogrodzenia wykonane z drutu plecionego lub ze zgrzewanych prętów są najczęściej wybierane, ponieważ stanowią tańszą, ale równie wytrzymałą alternatywę dla ogrodzeń murowanych. Jednak siatki plecione i zgrzewane różnią się między sobą istotnymi cechami, które przedstawiamy w powyższym artykule.
Konstrukcja siatek zgrzewanych a plecionych
Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy siatkami plecionymi i zgrzewanymi jest ich konstrukcja oraz technika wykonania. Siatki plecione powstają w wyniku splatania ze sobą ocynkowanych drutów, które tworzą charakterystyczny wzór powtarzających się oczek w kształcie rombów, połączonych ze sobą jedynie dzięki splotowi. Taka budowa siatki plecionej sprawia, że jest ona elastyczna i bardziej plastyczna, ale jednocześnie jej naciąg może ulec osłabieniu.
Natomiast siatki zgrzewane powstają w wyniku zgrzewania ze sobą stalowych, ocynkowanych prętów, których oczka układają się w prostokąty lub kwadraty. Cała konstrukcja jest sztywna, przez co w przeciwieństwie do siatki plecionej nie można osłabić jej naciągu. Jednak z tego samego względu siatka zgrzewana charakteryzuje się słabszą odpornością na zgięcia spowodowane dużym naciskiem.
Jakie są różnice w montażu obu modeli siatek?
Z racji konstrukcyjnych różnic między siatkami plecionymi a zgrzewanymi, ich sposób montażu wygląda nieco inaczej. Siatka zgrzewana składa się z paneli, które instaluje się na listwach słupkowych poprzez spięcie specjalnymi kleszczami lub klipsami, dzięki temu jej montaż jest szybki i prosty.
Natomiast siatki plecione montuje się wokół posesji poprzez ich mocne naciągnięcie wzdłuż słupków – wymaga to wiele siły, doświadczenia, a także wykorzystania specjalnych akcesoriów do montażu siatki plecionej w postaci: drutów naciągowych, prętów napinających czy obejm. Choć montaż siatki nie należy do najprostszych zadań, to jej elastyczna konstrukcja pozwala na odgrodzenie terenu o nietypowym kształcie lub nierównym podłożu – co jest trudne do osiągnięcia w przypadku siatek zgrzewanych.